JOGA  JÁ A JÓGA

Jógu jsem začala cvičit po prvním porodu, potřebovala jsem zpevnit střed těla, rozhýbat namáhaná záda, celkově jsem potřebovala se dobře protáhnout a vnitřně pročistit.  Joga naprosto splnila má očekávání, navíc jsem díky cvičení postupně získala větší nadhled, klid a rovnováhu v mysli, získala jsem čas, prostor a způsob k zamýšlení se sama nad sebou, k nahlédnutí dovnitř. Jóga a její filozofie mě naučila nejen vědomě odpočívat, ale i vědomě žít, naučila mě starat se nejen o tělo, ale i o duši. A otevřela mi  dveře na cestu dál.........

Jsem certifikovaým lektorem Body and Mind lekcí - tedy pomalých cvičebních technik, zaměřených na tělo  mysl. Včetně jogy. Praktické zkušenosti mám především v power joze, fit joze a jogove terapii. V současnosti se zaměřuji a cvičím v jogových technikách zaměřených více na energetický systém a probouzení vědomí.


CO JE JOGA

Jóga jako systém tělesných a duševních cvičení se zrodila kdysi hodně hodně dávno v Indii.Slovo jóga pochází ze sanskrtského slova "judž", což znamená sjednocení nebo spojení. Jóga je sjednocením individuálního vědomí s vědomím kosmickým, ve kterém má svůj původ.
Základní texty filozofického učení jógy definují systém "královské" jógy jako osmidílnínou cestu k ovládání sama sebe. Osm stupňů této cesty zahrnuje abstinenci, sebekázeň, pozice /ásany/, dechová cvičení /pránájáma/, odpoutání smyslů od vnějšího světa, koncentraci, meditaci a absorpci.

Z vyjmenovaných se k fyzickému tělu nejvíce vztahují tělesná a dechová cvičení, která tvoří dohromady HATHA JOGU. 

HATHAJÓGA  zvyšuje zdatnost a odolnost. Zlepšuje krevní oběh, reguluje tělesnou hmotnost, zlepšuje funkci centrální nervové soustavy, snižuje nemocnost. Jednotlivé ásany mají významný vliv na endokrinní systém v těle člověka, tímpádem významně ovlivňují energetický  i vegetativní systém člověka. Harmonizuje energetická centra /čakry/, ovlivňuje energetické dráhy v těle /meridiány/.

Z hathajogy a na jejích základech se dále vyvinuly další různé formy jogy ...... asthangajoga, vinjásajóga, yengarjóga, kundalini jóga, dance jóga, gravid jóga,........

Hlavními benefity pravidelného cvičení jsou: vyrovnání svalových dysbalancí, protažení svalů a snížení vysokého svalového napětí, posílení svalů, získání kondice, kontrola dýchání, zlepšení koncentrace, lepší funkce všech vnitřních orgánů v těle, aktivace životní energie v těle, uvolnění těla i mysli,...


FITNESSJOGA a  POWERJOGA jsou dynamické formy hathajógy přizpůsobené "dynamickému" životnímu stylu lidí  západních zemí...... Jde o cvičení určená pro fyzickou a psychickou kondici. Zahrnují v menší míře i dechová cvičení a relaxaci, ale hlavní částí je cvičení prvků hathajógy pro uvolnění páteře ve všech směrech, pro uvolnění kloubů, pro posílení a následné protažení svalů. Ásany jsou řazeny za sebou v dynamické podobě do sestav, které mohou být doplněny výdrží v určitých pozicích.Sestavy mohou obsahovat i mnoho silových pozic např. vzpory a podpory na rukou, často se prochází přes klik. Cviky jsou za sebou řazeny tak, aby byla dodržena tělesná kompenzace.

KUNDALINI JOGA  je jednou z nejsilněších jogových technik. Přináší výsledky 24krát rychleji než jakákoli jiná yogová technika. Její síla pochází z Kundalini neboli prvotní energie, která se nachází v křížové kosti plexus. Je to obrovská nevyužítá rezerva a potenciál v nás. Postupně a bezpečně se tato energie probouzí. Vlivem této jogy se člověk cítí za krátký čas uvolněný, živý, bez napětí. Na fyzické úrovni podporuje imunitní systém, lymfatický systém. Ulevuje od bolesti těla, páteře, zad. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se vždy po lekci cítím naprosto blaženě.
Po probuzení Kundaliní energie se zvedá vědomí a člověk se cítí celkově více v pohodě a zvládne větší množství problémů.

HORMONÁLNÍ JOGA PRO ŽENY   využívá jogových asán, dynamického "dechu ohně" a především vědomé pozornosti  k  ženskému principu. Ovlivňuje a harmonizuje především vaječníky, nadledvinky, štítnou žlázu a hypofýzu. Má velmi kladný vliv na hormonální systém celého těla. Aktivuje tělo, zklidňuje mysl. Záměrem je také propojení se s vnitřní ženou, vyjádření potlačených negativních pocitů a uvolnění se v ženství. Dalšími benefity jsou upravení menstruačního cyklu, vymizení nebo zmírnění menstruačních bolestí, zvýšení libida a vůbec větší vnímavost v intimním životě.  Pomáhá také při neplodnosti, při menopauze, při tvorbě cyst a hormonální emoční nestabilitě. Posiluje svaly pánevního dna a tím pomáhá po porodu a při inkontinenci.   Výborná na udržení si "mladosti",  stimulací tvorby estrogenu.  Po 35. roce věku nám bohužel estrogeny přirozeně ubívájí.  ... :-)